Ani nevim

24. března 2009 v 16:40 | žirafka |  To je ??!!!??"!


9. ročník v zářivých barvách špičkových sólistů
houslista François Fernandez (Francie)
cembalista Takashi Watanabe (Japonsko)
houslista Dmitry Sinkovsky (Rusko)
basista Jan Martiník (ČR)
hobojista Emiliano Rodolfi (Itálie)
Barokní podvečery se snaží navodit původní atmosféru hudebních setkání pražské hudbymilovné společnosti počátku 18. století. Na koncertech devátého ročníku se prolnou svátky církevního roku se světskou zábavou. Soubor Collegium Marianum připravil tabuli těch nejvybranějších lahůdek z pokladnice evropské hudby, a to světské i duchovní od skladatelů zvučných jmen. Cyklus bude zarámován českou hudbou; okno do barokního světa se otevře pašijovým rozjímáním u Božího hrobu. Vedle Stabat Mater Giovanni Plattiho zazní árie ze Zelenkova sepolcra Deus Dux, které bylo provedeno v Praze u sv. Salvátora v roce 1716. Svátečně vypravené adventní a vánoční koncerty představí znovuobjevené skladby ve světových premiérách. Bratři Bachové slibují galantní zábavu, kantáty Bacha-otce a Telemannovy Pařížské kvartety jsou zárukou nejvyšší kvality. Slavní nebudou jen autoři, ale i pozvaní sólisté; v jediném cyklu se představí celá plejáda těch nejlepších evropských hráčů a zpěváků. Proslulého houslistu a profesora Pařížské konzervatoře Françoise Fernadeze, "specialistu na Bacha", uslyšíme hrát i na vzácnou violu d´amore a mladý Dmitry Sinkovsky, absolutní vítěz významné soutěže v Brugách, oslní gejzírem nápadů a spontánní muzikalitou, cembalo pod prsty fenomenálního Takashi Watanabeho roztančí staroměstské domy pěkně po francouzsku. A vedle milých hostů se zaskví naši zpěváci, jejichž pravidelná zahraniční angažmá a vysoká úroveň svědčí o tom, že jsme stále "konzervatoří Evropy".

Oficiální doprovodná akce českého předsednictví v Radě EU.


PROGRAM

Jarní řada
Neděle 8. 3. 2009, 19:30
Zrcadlová kaple Klementina, Mariánské nám., Praha 1
(kaple je vytápěna)

Per il Santo sepolcro

Rozjímání u svatého hrobu - Stabat Mater G. Plattiho a árie ze sepolcra "Deus Dux" J. D. Zelenky.
Účinkují: Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová
sólo: Jan Martiník - bas

Neděle 26. 4. 2009, 19:30
Barokní knihovní sál Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1

Bratři Bachové

Kvintet pro hoboj, flétnu a smyčce J. Chr. Bacha, kvartet pro kladívkový klavír, flétnu a smyčce C. Ph. E. Bacha, galantní hudba na dvoře Bedřicha Velikého.
Účinkují: Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová

Neděle 17. 5. 2009, 19:30
Barokní knihovní sál Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1

Pařížská "čtyřka"

Telemannovy kvartety pro pařížské virtuózy.
Účinkují: Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová
sólo: Dmitry Sinkovsky (Rusko) - barokní housleumělecká vedoucí a dramaturg: Jana Semerádová

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru nejen čistě koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě, ale pravidelně připravuje unikátní tvary scénických hudebně-dramatických a tanečních představení. Každoročně je uvedeno několik novodobých světových premiér. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty jako například Andrew Parrott, Simon Standage, Chiara Banchini, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory, Peter Kooij, Peter van Heyghen či Sigrid T´Hooft. Od roku 1999 působí soubor pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, jejíž aktivní badatelská činnost propojená se studiem barokní gestiky, deklamace a tance umožnila postupně rozšířit profil souboru Collegium Marianum a uvádět původní hudebně dramatická díla. Soubor Collegium Marianum sbírá uznání zahraniční i české odborné kritiky. Pravidelně hraje na hudebních festivalech a prestižních pódiích v České republice i v zahraničí (m.j. Tage Alter Musik Regensburg, Vantaan Barokki, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské jaro, Festival de Sablé, Concentus Moraviae, Mitte Europa atd.). Diskografie souboru zahrnuje Concerti, Op. 7 J. H. Albicastra (Pan Classics) - nahrávka ve spolupráci s Collegium 1704 byla vytvořena v roce 2000 a vzbudila ohlas u mezinárodní odborné kritiky (Diapason, Repertoire, Concerto, Fonoforum) - a dále dvoudílnou antologii Hudba barokní Prahy I (2003) a Hudba barokní Prahy II (2005). Jednotlivé projekty či dílčí úspěchy Collegium Marianum jsou zaznamenávány Českým rozhlasem a Českou televizí.

Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu programu.
Barokní podvečery se konají s laskavou podporou hlavního města Prahy a Ministerstva kultury.
Mediální partneři:
Český rozhlas 3 VLTAVA
Harmonie
Hudební rozhledy


Kde:

  • Různá místa v Praze, , 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama